Den tidsløse gåvogn: Under 300,- | LÆS MERE | ⭐

ForsideBabySovetid - Øko børne og baby sengetøj

Sovetid – Øko børne og baby sengetøj

Når vi vælger, om vores baby sengetøj skal være økologisk eller ej, tager vi i virkeligheden stilling til den verden, som vores barn skal vokse op i.

Vi fravælger skadelige kemikalier, insekticider og pesticider, – ikke bare det sted i Asien, hvor produktionen finder sted, men også i vores børns allernærmeste miljø.

Risikoen for allergi helt fra en tidlig alder er vokset dramatisk med den industrielle produktion af tekstiler, og det er først og fremmest forbrugeren, som har magten til at gøre en forandring.

Når du vælger blødt, økologisk babydyne eller baby sengetøj i bomuld, giver du din baby de allerbedste vilkår helt fra starten.

Dit barns sarte hud får lov til at omgive sig med naturlige materialer i et sundt nærmiljø for kroppen. 

De fleste går forældre går meget op i, at både tremmeseng, køjeseng, halvhøj seng, madras, natlampe, babyalarm, lagen til babysengen og barnevognen er i orden, og samme gælder for børne sengetøjet.

Her i artiklen har vi udvalgt de sødeste og mest charmerende baby sengetøj designs i det lækreste økologiske bomuld.

Alice & Fox sengesæt Arrows dusty blue

Alice & Fox sengesæt Arrows dusty blue

Se prisen hosJollyroom.dk

Det fine og ultrabløde sengetøj fra Alex & Fox er vævet med det, man kalder for percalvævning.

Det er en type vævning, der er utroligt tæt men med tråde, som er ekstra tynde.

Resultatet er et meget let og samtidigt slidstærkt materiale, som især er perfekt til junior- og babysengetøj.

Sengesættet arrows har et diskret mønster der, som navnet antager, ligner pile i en uendelig række og egner sig til både drenge og piger.

Sengesættet er dobbeltsidet, og farverne sidder modsat på henholdsvis den ene og den anden side.

  • Mål: 70 x 100 cm
  • Materiale: Oeko-tex percalevævet bomuld

Nørgaard Madsen sengetøj lyseblå med traktorer

Nørgaard Madsen sengetøj lyseblå med traktorer Nørgaard Madsen sengetøj lyseblå med traktorer

Se prisen hosKids-world.dk

Hvis du ikke allerede er vild med traktorer, så bliver du det lige så snart, du ser Nørgaard Madsen’s sengetøj, som er overstrøet med flotte traktorer i mange farver og modeller.

Sengetøjet er, ligesom Nørgaard’s andre produkter, fremstillet i Europa under kontrollerede forhold, og materialet består af 100 % Oeko-tex bomuld, som er dejlig blødt at røre ved og uden giftige kemikalier.

Nørgaard’s babysengetøj fås både med en hvid baggrund og med en lyseblå baggrund – begge med traktorer i blå, gul, rød, grøn og grå.

  • Mål: 70 x 100 cm. Pude: 40 x 45 cm
  • Materiale: Oeko-tex bomuld

Nørgaard Madsen baby sengetøj med blå koalaer

Nørgaard Madsen baby sengetøj med blå koalaer

Se prisen hosKids-world.dk

Se hvordan de søde koalaer kravler rundt på grenene, mens de leder efter lækre eucalyptusblade at gumle i.

Koalasengetøjet fra Nørgaard er lavet af 100 % Oeko-tex certificeret bomuld, som er dejlig blødt at røre ved og fremstillet i Europa under kontrollerede forhold.

Hovedpudebetrækket har hverken snore eller knapper, men lukkes i stedet med en smart foldelukning, som ikke kommer i vejen for det lille barn.

Betrækket til babydynen er udstyret med snore helt nede i fodenden, som bindes for at holde dynen inde.

  • Mål: 70 x 100 cm. Pude: 40 x 45 cm
  • Materiale: Oeko-tex bomuld

Nørgaard Madsens babysengetøj med hvide kaniner

Nørgaard Madsens babysengetøj med hvide kaniner

Se prisen hosKids-world.dk

Det er svært at stå for de små minimalistisk-tegnede kaniner, der er strøet ud over Nørgaard’s babysengetøj.

I stedet for at gentrykke det samme motiv hele vejen igennem, har kaninerne på dette sengetøj forskellige udtryk, størrelser og stillinger, som giver ekstra liv og detalje til designet.

Sengetøjet er to-sidet og på den modsatte side, har betrækket fine sorte prikker.

Der er kun anvendt sort og hvidt i mønsteret, så det egner sig til begge køn. 

Kaninsengetøjet er lavet af Oeko-tex certificeret bomuld produceret i Europa.

  • Mål: 70 x 100 cm. Pude: 40 x 45 cm
  • Materiale: Oeko-tex bomuld

 

Studio Feder babysengetøj i 100% øko bomuld og karamel farve

Studio Feder babysengetøj i 100% øko bomuld og karamel farve

 Se prisen hosParcellet.dk Se prisen hosOvellie.dk

Hvis dit barn skal putte i ren luksus, så er Studio Feder’s junior- og babysengetøj det, du skal gå efter.

Det karamelfarvede sengetøj er lavet af økologisk percalevævet bomuld, hvor der er anvendt ekstra fine tråde, som er vævet tæt sammen for at skabe et slidstærkt tekstil.

Stoffet er fremstillet i Indien og er GOTS-certificeret. Det betyder, at arbejdsforholdene er kontrollerede og produktionen økologisk hele vejen igennem.

Både pudebetræk og dynebetræk lukkes med en usynlig lynlås, som hverken ses eller mærkes. 

  • Mål: 70 x 100/100 x 140 cm. Pude 40 x 45 cm
  • Materiale: GOTS-certificeret økologisk percalevævet bomuld

Økologisk bomuld sengetøj til baby og junior

Økologisk bomuld sengetøj til baby og junior

 Se prisen hosJollyroom.dk

Copenhagen Living har udviklet dette junior- og baby sengetøj, som er helt enkelt og bare i rigtig lækker kvalitet.

Sengesættet består af betræk til hovedpude og dyne. Begge lukkes med lynlås, og selvom den lille sover uroligt, falder hverken pude eller dyne ud af betrækket, som det ellers kan ske.  

Betrækket er lavet af 100% økologisk bomuld, som er GOTS-certificeret, hvilket betyder, at alle faser af produktionen er kontrollerede under økologiske rammer.

Betrækket er også Oeko-tex certificeret og dermed fri for skadelige stoffer.

Designet er enkelt og ensfarvet i enten mørkegrå eller hvid.

Måler: dyne 70×100/140cm og pude 40x45cm.

Baby sengetøj med elefant motiv

Baby sengetøj med elefant motiv

Se prisen hosJollyroom.dk Se prisen hosCoop.dk

Det fine baby sengetøj fra Roommate er en blanding af nostalgisk retro og orientalsk harmoni.

På den ene side af dette smukke sengesæt er der et mønster i gule toner, og på den anden side er motivet enkeltfarvet med en meget sød og flot dekoreret elefant.

Sengesættet er GOTS-certificeret, som sikrer, at processen er 100% økologisk hele vejen igennem.

Sengesættet fra Roommate lukkes med trykknapper, og der følger en flot stofpose med til opbevaring af sættet, – eller til andre af babys ting.

Dette sengesæt til baby måler: dyne 70x100cm og pude 40x45cm og passer til både drenge og piger.

BONÉT ET BONÉT BEAUMONT baby sengetøj  

BONÉT ET BONÉT BEAUMONT babysengetøj

Se prisen hosNaturebaby.dk Se prisen hosJollyroom.dk

Sengetøjet fra Bonét et Bonét er dejlig blødt og rart at røre ved.

Designet er harmonisk, og der er printet smukke lavendelblomster på det hvide pudebetræk og dynebetræk.

Bonét et Bonét’s sengesæt til baby er lavet af 100% økologisk bomuld fri for giftige kemikalier.

Sengetøjet er fremstillet i Indien men udviklet og designet i Danmark. Med GOTS-certifikeringen er den økologiske produktion garanteret igennem alle faserne.

Det yndige sengesæt fra Bonét et Bonét måler: dyne 70 cm x 100 cm. Pude 40 cm x 45 cm

Liewood baby sengetøj cars

Liewood baby sengetøj cars

Se prisen hosNaturebaby.dk Se prisen hosJollyroom.dk

Liewoods design er både praktisk og tidløst. Dette baby sengetøj er dekoreret med flotte køretøjer i blå grøn og karry.

Den lille dreng eller pige vil elske at kigge på bilerne, busserne, ladvognene og campingvognene.

Dynebetrækket lukkes med en kvalitetslynlås fra YKK, som er syet indvendigt, så den ikke kan ses.

Sengesættet er blødt og lækkert, og det økologiske bomuld er GOTS-certificeret med garanti for en 100% økologisk produktion.

Der følger en fin stofpose med til sengesættet, men posen kan også bruges til andre af barnets sager.

Sengesættet fås både til baby og junior og måler: dyne 70x100cm eller 100x140cm.

Cam Cam baby sengetøj pressed leaves

Cam Cam baby sengetøj pressed leaves

Se prisen hosJollyroom.dk Se prisen hosNaturebaby.dk

Cam Cam’s junior og baby sengetøj er ideelt til barnets sarte hud. Med dette sengesæt er der lagt op til søde drømme omgivet af det fløjlsbløde bomuld.  

Det flotte mønster med blånuancerede blade på en råhvid baggrund kan bruges til både drenge og piger. Sengesættet lukkes med en praktisk lynlås.

Stoffet er GOTS-certificeret og dermed 100% økologisk.

Der følger også et matchende stofnet med til opbevaring af sengetøjet – eller måske til ekstratøj og hjemmefutter i vuggestuen.

Sengesættet fra Cam Cam måler: dyne 70 cm x 100 cm og pude 40 cm x 45 cm.

Leander baby sengetøj flora

Leander baby sengetøj flora

Se prisen hosJollyroom.dk Se prisen hosCoop.dk Se prisen hosKids-world.dk

Leanders baby sengetøj er lavet af et ekstremt let og blødt bomuldsstof i en meget slidstærk kvalitet.

Det flotte Flora design er enkelt og diskret, så det passer både til drenge og piger. Sengetøjet fås i flere farver heriblandt soft pink, misty blue og light grey.

De store mælkebøttelignende blomster ser smukke ud på alle farverne.

For at gøre lukningen praktisk, er der sat trykknapper i bunden af betrækket.

Sengetøjet er Oeko-tex mærket, og kan tåle at blive vasket ved op til 60 grader med en tur i tørretumbleren bagefter.

Sengesættet måler: dyne 70 x 100cm, pude 40 x 45cm.

Cam Cam baby sengetøj grey wave

Cam Cam baby sengetøj grey wave

Se prisen hosNaturebaby.dk Se prisen hosJollyroom.dk

Det fine baby sengetøj fra Cam Cam er inspireret i et klassisk japansk design for brugskunst.

Det enkle mønster i diskret grå på en off-white baggrund er perfekt til både drenge og piger.

Betrækket er lavet af dejlig blødt, økologisk bomuld, som er GOTS-certificeret gennem hele produktionen.

Nederst i dynebetrækket er der fastsyet en lynlås, som holder dynen sikkert lukket inde, selv hvis baby skulle have en urolig nat.

Cam Cam’s sengesæt måler: dyne 70 x 100 cm og pude 40 x 45 cm.

Mares Light Baby Sengesæt

Mares Light Baby Sengesæt

Se prisen hosJollyroom.dk Se prisen hosBabyshop.dk

Fra det luksuriøse svenske mærke Garbo&Friends kommer dette uimodståelige baby sengetøj, som vækker fornemmelsen af en idyllisk svensk gårdstil.

Det hav-inspirerede mønster har et væld af detaljer såsom hvaler, delfiner og spækhuggere som svømmer mellem havplanter i grønne og rosa nuancer.

Sengesættet er lavet af blødt bomuldsperchal, og både stof og print er Øko-Tex certificeret.

Dynen lukkes i god gammeldags stil med to rosafarvede bånd i siden.

Dette sengesæt findes både til baby, junior og voksen.

Mares Light baby sengesæt måler: dyne 70 cm x 80 cm og pude 35 cm x 28 cm.

Born copenhagen baby night sky

Born copenhagen baby night sky

Se prisen hosNaturebaby.dk Se prisen hosParcellet.dk

Nattehimmel sengetøjet fra danske Born Copenhagen er lavet af eksklusivt økologisk bomuld med det fineste printede design.

Born Copenhagens baby sengetøj er ideelt til både drenge og piger. Den marineblå baggrund er dekoreret med stjernelignende prikker og svævende blomsterfrø i en hvid nuance.

Det økologiske bomuldsstof er GOTS-certificeret, så den økologiske produktion er garanteret fra start til slut.

Det fine dynebetræk lukkes med en YKK kvalitetslynlås, og pudebetrækket har en konvolutlukning, så barnets hoved ikke bliver generet.  

Sengesættet kan vaskes ved 40 graders varme.

Det måler: dyne 70 cm x 100 cm og pude 40 cm x 45 cm.

Konges sløjd parachute sengetøj

Konges sløjd parachute sengetøj

Se prisen hosNaturebaby.dk Se prisen hosParcellet.dk

Dette baby sengetøj i bedste skandinaviske stil kommer fra det danske mærke Konges Sløjd, som står for stilren kvalitet med øje for funktionalitet.

Parachute sengetøjet har et charmerende print med grå luftballoner på en off-white baggrund.

Som en lækker detalje til det ukomplicerede design er der tilføjet bindebånd til lukningen af dynebetrækket. Pudebetrækket lukkes med en foldelukning.

Det bløde økologiske bomuldsstof er fremstillet under kontrollerede forhold på en GOTS-certificeret fabrik.

Konges Sløjd sengesæt fås sammen med en fin stofpose med pomponlukning. Sengesættet kan bruges til både drenge og piger.

Parachute sengetøjet måler: dyne 70×100 cm og pude 40×45 cm.

Gå efter økologisk baby sengetøj

At vælge økologisk baby sengetøj er ikke bare et spørgsmål om at være miljøbevist men naturligvis også – og frem for alt – et valg, som vi tager, for at vores øjesten, guldklump og lille hjerteknuser skal vokse op så sundt og risikofrit som muligt.

Økologisk sengetøj er fremstillet af ubehandlede, naturlige materialer såsom bomuld.

En af fordelene ved det ubehandlede materiale er, at det virker temperaturregulerende, og lader fugten trænge igennem i stedet for at holde den ude.

På den måde bliver barnet hjulpet af med overskydende sved og kan bedre holde en konstant kropstemperatur, som giver en mere stabil søvn.  

Se efter 100% fri for skadelige kemikalier

Tænk på, at din baby i den første tid af sit liv sover 18-20 timer om dagen. Det betyder 18-20 timer omgivet af det materiale, som sengetøjet består af.

Samtidigt bliver der suttet og gnasket på både sengetøjet, bæreselen, baby uro og legegulv.

Den største fordel ved at vælge økologisk baby sengetøj er, at det er fri for giftige kemikalier.

Tekstiler kan indeholde rigtig mange giftige kemikalier, som i længden kan virke både kræftfremkaldende og skadelige for reproduktionssystemet.

Oeko-Tex mærket garanterer, at sengetøjet er fri for skadelige kemikalier, og en GOTS-certificeret produktion garanterer økologi fra bomuldsplante til farven, som er printet på betrækket.

Hvor mange sæt baby sengetøj?

Hvor mange babydyner har du til din baby? De fleste har mindst to: en til sengen og en til barnevognen.

Du bør mindst have ét skiftesæt til hver dyne, – det vil sige i alt fire sæt baby sengetøj.

Men så skal du også være forberedt på at holde vaskemaskinen i gang flere dage om ugen.

Babydyner udsættes for gylp, tis og hvad der er værre.

Hvis du skal kunne tage den med ro og ikke tænke på, om betrækket når at tørre på en regnvejrsdag, så sørg for at have mindst to skiftesæt – i alt tre sæt per dyne.

Hvor ofte bør sengetøjet vaskes?

Tommelfingerreglen for vask af baby sengetøj er, ligesom det også gælder for de voksnes sengetøj, en gang hver 14. dag. På den måde holdes der en god hygiejne.

Men… med babys sengetøj kan man jo aldrig vide sig helt sikker. Der kan i løbet af en enkelt

dag blive gylpet op til flere gange på sengetøjet, da baby jo trods alt tilbringer en stor del af dagen i liggende stilling omgivet af dynen.

Måske kan du tørre den første eller anden gang gylp op med en ren klud, men for at undgå at efterlade mærker – og også ubehagelige lugtgener – på betrækket, kan det betale sig at give det en ordentlig tur i maskinen.

EFTERLAD ET SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nyeste artikler: